Сигнали, които предупреждават за проблеми със здравето
Снимка: Getty
Майките, особено когато става въпрос за първото им дете, често нямат представа през какви етапи преминава бебето в развитието си.
Важно е да питат лекаря за всичко, което ги тревожи.
След изписване от болницата се появява жълтеница
Често, поради излишък на билирубин в кръвта на новородено, кожата и склерата на очите му могат да придобият жълтеникав оттенък. Това е физиологична неонатална жълтеница. Обикновено преминава на 4-7-ия ден.
Ако жълтеницата се появи в рамките на една седмица след раждането, когато майката и бебето вече са изписани от болницата, тя трябва да е предпазлива. Това може да е проява на вирусен хепатит, Rh конфликт, хормонален дисбаланс и сигнал за други проблеми.
Диария, често повръщане и загуба на тегло
Понякога бебетата имат вроден лактазен дефицит (неспособност за разграждане на млечната захар - лактоза). Това не означава, че всяко, което страда от колики и отслабва, е с лактозна непоносимост.
Нейните специални тревожни симптоми са:
- диария под формата на чести, течни, пенливи изпражнения, които имат кисела миризма;
- изпражнения повече от 10 пъти на ден;
- понякога, напротив - през първите седмици от живота се явява запек;
- често повръщане;
- газове;
- недостатъчно наддаване (или загуба на тегло), въпреки редовното хранене.
Не реагира на силен шум на 1 месец
Слухът на бебето се изследва веднага след раждането, но понякога лекарите може да не забележат проблем. Ушите на новородените се пълнят със специална течност за около три дни, поради което слухът им не е достатъчно добър.
До 3-4 седмици бебетата реагират на резки звуци, но могат да спят спокойно на телевизор.
След първия месец те вече реагират на гласа на майката и други познати звуци. Трябва да внимавате, ако месец след раждането детето все още не реагира на остри звуци и силни гласове.
Очите се събират или движението им е ограничено
Страбизмът при новородените е често срещан, но с времето изчезва. Хаотичните движения на очите спират обикновено до три (рядко до шест) месеца и детето започва да контролира погледа си.
Ако на три месеца то често присвива очите си, ако една от зениците постоянно отива настрани или, обратно, към основата на носа, трябва да се свържете с офталмолог.
Снимка: Getty
Тремор на брадичката
През първите седмици от живота треморът на брадичката е често срещан. Това се дължи на повишената нервно-рефлексна възбудимост на кърмачето. Но трябва да изчезне след седмица или две. При недоносени бебета, поради незрялост на централната нервна система, се появява доста често, но също трябва да изчезне до три месеца.
Ако една седмица след раждането треморът продължава, освен това е интензивен и постоянен и е придружен от други симптоми - летаргия, мускулна хипотония, конвулсии, чест плач – си струва да се консултирате със специалист. Това може да е сигнал за увреждане на нервната система (от инфекция до церебрална парализа).
Не държи главата си стабилно
За бебето е важно да държи главата си изправена. То прави първи опити да я повдигне, още на 2-3 седмици, но обикновено това трае секунди. По-уверено то започва да държи главата си изправена, когато е легнало по корем, около втори месец.
Ако не се случи, това може да е тревожен симптом и да се дължи на повишено вътречерепно налягане или мускулен хипертонус.
Не фокусира очите си на 2 месеца
Веднага след раждането детето има разфокусиран поглед. Това е добре. През този период то различава само нюанси на черно и бяло, след една седмица започва да прави разлика между червено, оранжево, жълто и зелено, а по-късно – и останалите.
В същото време то вижда много силуети размазани, чувствителността към светлина също е намалена. Така че можете спокойно да оставите светлината включена в детската стая.
На 10-15-ия ден след раждането бебето трябва да проследява с поглед движещ се предмет, а през втория месец да се фокусира върху неподвижен обект. Ако това не се случи в посочения срок, трябва да се свържете с офталмолог.
Не може да държи главата си на 3 месеца
До три месеца детето вече уверено държи главата си, а когато лежи по корем, повдига рамене. Ако това не се случи, трябва да се консултирате със специалист. Това може да се дължи на хипотония (слаб тонус) на мускулите, неврологични проблеми, последствия от трудно раждане и други здравословни проблеми.
Но може би до четири месеца детето ще навакса всички установени норми в развитието. По-добре да се консултирате с педиатър.
Не може да държи играчка на 3 месеца
На 2,5-3 месеца бебето активно развива хватателен рефлекс. То вече се опитва да държи играчки в ръцете си, слагайки ги в устата си. Разбира се, ако точно на 3 месеца то все още не може да държи дрънкалка в юмручетата си, не се паникьосвайте. Може би то ще овладее това умение няколко седмици по-късно. Но си струва да обърнете внимание на този фактор.
Не се усмихва на 3 месеца
Веднага след раждането някои майки забелязват подобие на усмивка на лицето на детето, но това е несъзнателно рефлексно действие. Съзнателна (или социална) усмивка като реакция на гласа на майката, се появява от 4-6 седмици.
На 1-1,5 месеца бебето вече е в състояние да отговори с усмивка на това, което харесва.
Към 2-2,5 месеца можете да чуете първия смях на бебето. В същия период той започва да ходи - издава различни звуци, това е първата му реч.
По материали на Parents, Мона Василева
В рамките на форума бяха представени тревожните данни, които подчертават значимостта на грижата за недоносените деца и важността на профилактиката и ранната диагностика.
Снимка: Фондация „Нашите недоносени деца“
Трябва да сте регистриран потребител за да напишете коментар
Коментари